Jak stosować Macrolophus pygmaeus (Macrolophus caliginosus) aby produkt był efektywny
Macrolophus p. nimfa i owad dorosły (jest znany również pod inna nazwą jako Macrolophus caliginosus ale to jest ten sam owad)
Dziubałeczek mączlikowy
Macrolophus pygmaeus to pożyteczny owad który ogranicza populację mączlika szklarniowego i maczlika ostroskrzydłego.
Macrolophus pygmaeus zwalcza (zjada) również miniarki (również Tuta absoluta) oraz niezbyt chetnie przędziorki i mszyce. Okres rozwoju owada to 30-40 dni dlatego polecamy stosować Macrolophus pygmaeus tylko w uprawach pod osłonami oraz prowadzonych w długich cyklach – minimum 3-4 miesiące. W warunkach naturalnych M.pygmaeus występuje naturalnie w krajach Europy południowej Macrolophus pygmaeus jest koloru zielonego (wszystkie stadia maja ten sam kolor. i osiaga do 3 mm długości. Macrolophus pygmaeus ma cztery stadia rozwojowe. Pierwsze stadia rozwojowe – larwalne nie mają wykształconych skrzydeł. Stadia larwalne są bardzo korzystne do stosowania szczególnie w miejsca szczególnie zagrożone (tzw. gorące punkty) szczególnie tam gdzie znajdujemy gniazda przedziorków czy mączlika. Macrolophus pygmaeus we wszystkich stadiach rozwoju od larw aż po dorosłe osobniki są bardzo efektywnymi drapieżnikami. Pełny rozwój owada przebiega zależnie od temperatury od np. 29 dni (w temperaturze 30 stopni C) do nawet 95 dni przy temperaturze 15 stopni Celsiusa.
Jak prawidłowo stosować? M. pygmaeus powinien być rozkładany równomiernie po całej uprawie, oraz dodatkowo wykładany w głównych punktach „zapalnych”, to jest tam, gdzie szkodników jest najwięcej i skąd rozchodzą się one najczęściej na całą uprawę (zwykle są to cieplejsze miejsca koło węzłów grzewczych i wzdłuż przejść) Polecamy wykładać na jeden metr kwadratowy upraw pomidorów lub roślin ozdobnych 0.3-2 sztuk. Zwykle pierwsze efekty będą widoczne najczęściej dopiero po upływie 1-3 miesięcy. W największych skupiskach szkodników (własnie w te punkty zapalne lub miejsca szczególnie opanowane przez szkodniki) zaleca się wykładanie nawet 10-20 sztuk owadów na m2. W uprawach pomidorów, poleca się introdukować owada dwa razy co 1-2 tygodnie , od końca lutego do początku kwietnia. /zwykle jest to okres od zakwitnięcia pierwszego grona / Macrolophus pygmaeus musi być wykładany na liście roślin (lub na maty) koniecznie wraz z pokarmem – którym są zabite jaja motyli. Wykładanie pokarmu należy kontynuować raz w tygodniu, przez 3-5 tygodni, od wypuszczenia owadów szczególnie w okresach zimowych. Jest to niezbedne dla zapewnienia prawidłowego rozwoju populacji. O produkcie handlowym
M. pygmaeus jest dostarczany w opakowaniach po 250 lub 500 sztuk. Zgodnie z zamówieniem i zapotrzebowaniem dostarczamy opakowania albo tylko z dorosłymi osobniki, larwami 2-4 stadium rozwoju lub mieszanki owadów dorosłych z nimfami (larwami) M. pygmaeus może być krótko przechowywany w lodówce, najwyżej przez kilka dni w temperaturze 10 oC, jednak nie polecamy przechowywania żywych owadów. W sezonie jako dodatkową obronę przed mączlikiem razem z Macrolophus-em trzeba stosować Encarsia.sp. Ochrona biologiczna musi być stosowana właściwie i regularnie aby była w zadowalającym stopniu efektywna. Stosowanie owadów pożytecznych i środków ochrony zawsze konsultuj z przedstawicielami firmy lub z firmą Agroconsult. W uzasadnionych wypadkach dodatkowo stosuj wspomagająco opryski chemiczne dopuszczone do stosowania razem z owadami pożytecznymi (wykaz takich środków jest zawsze w aktualnym programie ochrony roślin) lub/i używaj preparatu Agrocolle/Agritrap.