Adiuwanty do oprysków

Adiuwanty do oprysków rolnicze i sadownicze Adiuwanty do oprysków – surfaktanty czym różnią się takie produkty ( i obie nazwy) Podział dodatków obniżających napięcie powierzchniowe kropli wody a więc preparatów ułatwiających i poprawiających efektywność zabiegów ochrony roślin (i nawożenia poza korzeniowego – dolistnego) jest bardzo trudny i zwykle sztuczny. Preparaty najczęściej łączą w swoim działaniu różne funkcje ale dwa podstawowe sposoby działania można łatwo zdefiniować. Pierwszy sposób działania to maksymalne obniżenie napięcia powierzchniowego dzięki czemu kropla wody doskonale rozpływa się po powierzchni liścia nawet o pionowym pokroju (np. zboża, kukurydza) lub pokrytego woskami (cebula, kapusta), oraz dobrze pokrywa ciała owadów które tez mają woskowe „osłonki” np. mszyce. Tego typu produkty zaliczamy do umownej grupy adiuwantów. W tej grupie są dawno używane zwilżacze alkoholowe lub olejowe oraz nowe grypy substancji zwilżających oparte na silikonach (np. Perifolis).

Adiuwanty do oprysków

Adiuwanty do oprysków oparte na silikonach są znacznie bardziej efektywne i umożliwiają znaczące ograniczenie cieczy roboczej na Hektar zabiegu. Przeciętnie stosując zwilżacze silikonowe można uzyskać dobre efekty pokrycia roślin już przy 150-250 litrach wody na hektar co znacząco przekłada się na ograniczenie kosztów oprysków na hektar upraw. Kropla z silikonowym adiuwantem pokrywa przeciętnie nawet 20-30 razy większą powierzchnię liścia niż kropla bez środka zwilżającego co pozwala również uzyskać lepsze efekty działania środków ochrony roślin – szczególnie preparatów powierzchniowo czynnych i wgłębnych. Stosując zwilżacze silikonowe z racji ich dobrego pokrycia rośliny/szkodnika warto stosować dolne zalecane stężenia środków ochrony oraz trzeba tak dobrać dawkę wody do stosowanej technologii zabiegu oraz typu sprzętu aby ciecz tylko pokrywała całą powierzchnię ale aby nie spływała na ziemię (bardzo łatwo dochodzi do spływu części cieczy roboczej z liści – co jest nie tylko nie ekonomiczne ale też powoduje skażenie gleby). Zwilżacze silikonowe chronią nasze zabiegi przed wpływem wody , co umożliwia jeśli to konieczne nawet oprysk „na rosę” i chroni nasze zabiegi nawet przed słabymi opadami deszczu. Kropla cieczy z adiuwantem silikonowym nie tworzy soczewki na liściu ale natychmiast rozpływa się po powierzchni (stopień pokrycia liści np. cebuli sięga nawet 85-90% dla porównania efektywność zabiegu z użyciem tradycyjnych zwilżaczy rzadko osiąga nawet 50%). Te właściwości są szczególnie cenne dla preparatów powierzchniowo czynnych (pokrycie większości chronionych części rośliny) i wgłębnych. Duża powierzchnia rozpłyniętej kropli powoduje jednak również bardzo szybkie wysychanie a nie zawsze jest to właściwy/oczekiwany efekt.

Adiuwanty do oprysków o działaniu wnikającym/surfaktant

Ale uwaga! Adiuwanty do oprysków nie posiadające przeważających cech surfaktantów (czyli własnie wnikaczy) powodują jedynie silne obniżenie napięcia powierzchniowego czyli w efekcie szybkie pokrycia liścia ale również szybkie wysychanie – efekt pożądany dla np. fungicydów czy insektycydów tworzących warstwę ochronną na liściu/owocu – o przeważających funkcjach powierzchniowo czynnych. Adiuwanty zwykle jedynie pokrywają powierzchnię liścia oraz wnikają głównie wgłąb tkanki tylko przez aparaty szparkowe (nie ma pewności czy w czasie zabiegu będą one otwarte – np. w czasie suchej pogody) stad też ilość wprowadzonego wgłębnie preparatu jest nieokreślona. Dodatkowo wszystkie środki ochrony, herbicydy jak również nawozy dolistne mogą być pobierane jedynie w formie roztworu wodnego a szybko wysychająca kropla wody ogranicza czas pobierania przez tkanki powodując powierzchniową krystalizacje czyli przerwanie pobierania/wchłaniania np. nawozów na liściu co prowadzi do ewidentnych strat.

Adiuwanty do oprysków, co i jak wybierać?

Powinno się świadomie wybierać zwilżacze: dla preparatów które maja działanie powierzchniowe wybieramy produkty o przewadze cech adiuwanta, natomiast dla preparatów o działaniu systemicznym i wgłębnym oraz nawozów dolistnych raczej szukajmy adiuwantów o przeważającym działaniu takim jaki mają surfaktanty (wnikacze). Ogólnie przyjmuje się że surfaktanty nie powodują szybkiego rozpływania kropli cieczy na liściu ale mają inne pozytywne cechy: wygaszają energię kropli powodując łatwe przyklejanie do liści (brak odbijania się kropli oprysków, umożliwiają wnikanie cieczy przez woski, chronią ciecz przed słabym opadem, oraz utrzymują długo krople w stanie cieczy (ograniczają parowanie) co umożliwia wnikanie produktu przez całą powierzchnię liścia a nie tylko przez aparaty szparkowe. Takie pozytywne cechy predysponują adiuwanty o przeważających cechach surfaktantów jako znacznie lepsze dodatki do oprysków dla środków systemicznych (herbicydy np. Glifosaty) i nawozów dolistnych . Podsumowując wybierajmy adiuwanty do środków powierzchniowych lub wgłębnych oraz surfaktanty do środków systemicznych, herbicydów i nawożenia dolistnego, albo starajmy używać się środków łączących obie funkcje (zwykle nie jest to wybór najlepszy do wszystkich zastosowań) np. Perifolis – silikonowy adiuwant o działaniu surfaktanta.

Dane kontaktowe:

AGROCONSULT
Ul. Sienkiewicza 10
05-140 Serock

Zadzwoń:

22 22 40 801

Napisz:

biuro@agroconsult.pl