Drosophila suzukii czym zwalczać? Targi TSW 2017

Drosophila suzukii czym zwalczać?

To było pytanie przewodnie od przychodzących na nasze stoisko sadowników na ostatnich targach TSW 11-12 stycznia w Warszawie. Problem z tym nowym szkodnikiem zdominował rozmowy rolników na całych targach. Szkoda, że organizatorzy targów nie poświecili temu zagadnieniu czasu w czasie prezentacji i prelekcji w czasie trwania tej imprezy. Problem zaczyna być bardzo istotny dla większości producentów owoców miękkich. Z rozmów z ogrodnikami wynika, że Drosophila suzukii atakuje wszystkie owoce. Przychodzący do nas producenci w wielu rejonów kraju opowiadali o dużych stratach jakie przysporzył im ten nowy szkodnik. Zaatakowane zostały plantacje wiśni i czereśni z okolic Bydgoszczy, plantacje maliny z Lubelszczyzny, ucierpiały uprawy borówki z okolic Sandomierza oraz truskawek w rejonie Sokółki.

Drosophila suzukii czym zwalczać, najlepsza Trichopria drosophilae

Drosophila suzukii czym zwalczać, najlepsza Trichopria drosophilae

Drosophila suzukii czym zwalczać? Czy można ją zwalczać chemicznie?

Na dzień dzisiejszy tak naprawdę to nie ma czym zwalczać tego szkodnika, jedyny zarejestrowany środek spinosad/spintor nie rozwiązuje problemu. Spinosad/SpinTor 240 EC należy stosować na Muszkę plamoskrzydłą (Drosophila suzukii) od fazy pąków kwiatowych do końca fazy dojrzewania owoców (BBCH 51-89) jednak jak dokładnie sugeruje instrukcja z zachowaniem okresu karencji który dla owoców miękkich to 3 dni. W razie konieczności zabiegi powtórzyć. Jak opisuje instrukcja preparatu: W przypadku zwalczania Muszki plamoskrzydłej zabieg wykonać, gdy pojawią się postacie dorosłe i pierwsze larwy lub po zauważeniu pierwszych uszkodzeń. A dodatkowo SpinTor to środek ochrony roślin i jest groźny dla owadów pożytecznych i dlatego też w przypadku uprawy borówki wysokiej, agrestu, maliny, jeżyny, porzeczki czarnej, porzeczki czerwonej, porzeczki białej: W celu ochrony roślin oraz stawonogów niebędących celem działania środka konieczne jest wyznaczenie strefy ochronnej o szerokości 3 m od terenów nieużytkowanych rolniczo. Okres od zastosowania środka do dnia, w którym na obszar, na którym zastosowano środek mogą wejść ludzie oraz zostać wprowadzone zwierzęta (okres prewencji): Nie wchodzić do czasu całkowitego wyschnięcia cieczy użytkowej na powierzchni roślin. Okres od ostatniego zastosowania środka do dnia zbioru rośliny uprawnej (okres karencji): borówka wysoka, agrest, malina, jeżyna, porzeczka biała, porzeczka czerwona, porzeczka czarna,żurawina – 3 dni. Dodatkowo SpinTor jest niebezpieczny dla pszczół. W celu ochrony pszczół i innych owadów zapylających nie stosować na rośliny uprawne w czasie kwitnienia. Nie używać w miejscach, gdzie pszczoły mają pożytek. Nie stosować, kiedy występują kwitnące chwasty. SpinTor Działa też bardzo toksycznie na organizmy wodne, powodując długotrwałe skutki. Biorąc pod uwagę powyższe informacje musimy stwierdzić że: 3 dni karencji to zbyt dużo bo Drosophila suzukii składa jaja w dojrzałe owoce nawet w czasie zbiorów a wtedy nie można już wykonać zabiegu ochrony (karencja 3 dni!), SpinTor niszczy owady pożyteczne co dodatkowo może spowodować wzrost zagrożenia szkodnikiem, a dodatkowo w uprawach truskawek, malin, jeżyn gdzie mamy kwitnące rośliny zabieg SpinTor-em zabije pszczoły i trzmiele.

Drosophila suzukii czym zwalczać? Tylko połączenie walki chemicznej z biologicznym zwalczaniem jest skuteczne!

Jedynym rozsądnym rozwiązaniem wydaje się zastosowanie równoczesne metod chemicznych i biologicznych czyli długo przed kwitnieniem chemia a potem wpuszczanie owadów pożytecznych takich jak Trichopria drosophilae (drapieżna błonkówka o długości ok 2mm), która bardzo skutecznie może hamować rozwój szkodników nie niszcząc pożytecznej fauny i zapylających pszczół oraz trzmieli. Trichopria drosophilae stosujemy 500 szt żywych owadów (jedna butelka) na hektar w odstępach 1-2 tygodnie, zabieg nie jest kosztowny a introdukcja owadów bardzo prosta. Wprowadzamy owady przed kwitnieniem (lub od wiosny) i kontynuujemy aż do końca zbiorów.

Dane kontaktowe:

AGROCONSULT
Ul. Sienkiewicza 10
05-140 Serock

Zadzwoń:

22 22 40 801

Napisz:

biuro@agroconsult.pl