Drosophila suzukii jak zrobić pułapki Kraśnik 2017

Drosophila suzukii jak zrobić pułapki, jak wykonać profesjonalną pułapkę w warunkach domowych.

Ten temat z relacji z tegorocznych targów w Kraśniku jest nieprzypadkowy ponieważ: nasze rozmowy z sadownikami w Kraśniku podobnie jak podczas targów TSW w Warszawie również zdominował temat Drosophila suzukii. Sadownicy uprawiajacy rośliny jagodowe byli mocno zaniepokojeni sygnałami o szybkim rozprzestrzenianiu się tego nowego i bardzo groźnego szkodnika. Pytania sadowników skłoniły nas do napisania prostej instrukcji jak zrobić bardzo skuteczną pułapkę do monitoringu populacji Drosophila suzukii. Celowo piszemy do monitoringu a nie jak można spotkać w ofertach innych firm “masowego odławiania” gdzyż naszym i naszych kolegów z Bioplanet zdaniem pułapki mają służyć właśnie jedynie do monitorowania występowania muchy.

Drosophila suzukii jak zrobić pułapki

Drosophila suzukii jak zrobić pułapki – to główne pytania podczas targów w Kraśniku

Masowe odławianie za pomocą pułapek jest dyskusyjne i np. doradcy z Bioplanet (Włochy) sugerują, że skuteczność takiej metody jest na poziomie maksymalnie do 50% co nie gwarantuje wcale żadnego akceptowalnego poziomu ochrony plantacji a nawet może przyczyniać się do przywabiania szkodników z okolicy. Doradcy prowadzący (Bioplanet) ochronę upraw we Włoszech wręcz sugerują że po wykryciu muchy w pułapkach należy je usunąć z plantacji aby nie przywabiać owadów. W Anglii w 2016 roku zalecano/stosowano nawet do 600 pułapek na hektar, ustawionych co 1 m na granicy upraw truskawek ale nawet przy takiej gigantycznej ilości nie uzyskano zadowalających rezultatów. Tak więc stosowanie pułapek może być jedynie metodą monitoringu szkodnika a nie jedyną formą ochrony. Pułapki są zalecane do upraw amatorskich i jako element całej strategii walki z tym szkodnikiem czyli stosowanie odpowiednich zabiegów ochrony roślin (Spintor), monitoringu (pułapki) oraz higieny na plantacjach (zbieranie i niszczenie spadów i resztek po zbiorach). Pułapki do monitoringu Drosophila suzukii można zakupić (wiele ofert w necie, ale cena samego plastikowego zbiorniczka jak po ogórkach z kilkoma dziurkami jest kolosalna aż 25-30 zł plus płyn wabiący litr około 30zł ) albo wykonać samemu (będzie prawie za darmo). Dobrze wykonana pułapka na pewno nie będzie gorsza od zakupionej, i na pewno tańsza.

Drosophila suzukii jak zrobić pułapki, jak wykonać profesjonalną pułapkę w warunkach domowych.

Można skonstruować prostą pułapkę do monitorowania populacji dorosłej muchy .

Jak to zrobić? I co jest nam potrzebne?

Wystarczy plastikowy przezroczysty pojemnik z pokrywką o pojemności minimum 0,5 litra, lub butelka po napojach też około 0,5 litra.

W pojemniku lub w butelce robimy kilka/kilkanaście otworów o średnicy 3-5 mm powyżej połowy zbiornika.

Jako przywabiacz  można użyć płyn kupiony lub taniej zrobić go samodzielnie:

“Płynne przynęty” dla Drosphila suzukii: Dwa najlepsze rozwiązania przynęty do wykorzystania w naszych pułapkach to zwykły ocet jabłkowy (nie aromatyzowany lub przyprawiany bo taki będzie mniej atrakcyjny dla Drosophila suzukii), albo zwykły roztwór cukru w wodzie z drożdżami. Płyn z drożdżami może lepiej i skuteczniej wabić muchy gdy populacja szkodnika jest niska. Wadą tego rozwiązania jest to, że roztwór cukrowo/drożdżowy należy wymieniać co 2 dni, gdyż jest potem bardzo “brudny” i ma nieprzyjemny zapach nie atrakcyjny dla much. Po wykryciu i potwierdzeniu populacji, można zmienić atraktant na roztwór octu jabłkowego który nie psuje się tak szybko jak drożdżowy i może być używany przez 7 dni. Wszystkie ciekłe “przynęty” powinny być jednak zmieniane koniecznie co tydzień w celu uzyskania optymalnej wydajności. Opcjonalnie, żeby ułatwić monitorowanie szkodnika do pojemnika można wsunąć żółtą tablicę lepową (w butelce nie stosujemy lepów). Poziom cieczy wabiącej w pojemniku to poniżej połowy objętości pułapki. Po nalaniu płynu wabiącego dodajemy kilka kropel płynu do mycia naczyń lub najlepiej bezzapachowego mydła aby owady szybciej się topiły i nie wychodziły z płynu. W wieczku lub zakrętce wykonujemy otworek dla umocowania sznurka lub drutu i wieszamy pułapkę w środku uprawy między liśćmi lub kilka cm nad roślinami niskimi (truskawka) można pułapki stawiać też na ziemi między roślinami.

Starajmy się wieszać pułapki w miejscach zacienionych i blisko dojżewajacych owoców. Wczesną wiosną wskazane jest wieszanie pułapek od połowy marca w pobliżu lub na dzikich drzewach i krzewach np. tarniny, jarzębiny, dzikiej róży itd

Drosophila suzukii jak zrobić pułapki

Przepis na doskonały drożdżowy (trwałość i atrakcyjność dla Drosophila suzukii tylko 2 dni!) płyn wabiący dla Drosophila suzukii:

-10 g drożdzy piekarniczych

-4-5 łyżeczek cukru

-300-350 cm3 wody

-2-3 krople płynu do zmywania lub mydła

drugą opcją jest:

-czysty nierozcieńczony ocet winny jabłkowy również z 2-3 kroplami płynu do zmywania lub mydła

Pułapki kontrolujemy wiosną (Drosophila suzukii zaczyna oblot gdy temperatura powietrza osiągnie około 5oC) co dwa dni w sezonie tylko dla oceny wielkości populacji co 4-5 dni.

Drosophila suzukii na Świecie

Dane kontaktowe:

AGROCONSULT
Ul. Sienkiewicza 10
05-140 Serock

Zadzwoń:

22 22 40 801

Napisz:

biuro@agroconsult.pl