Drosophila suzukii, nowy szkodnik upraw

Drosophila suzukii (Muszka plamoskrzydła) nowy bardzo groźny szkodnik upraw w Polsce i w Europie. Drosophila suzukii to bardzo bliski krewniak znanej muszki owocówki (Drosophila melanogaster) jest wielożernym /polifagicznym/ szkodnikiem, który został „niedawno wprowadzony” do Europy gdyż pochodzi z Azji Wschodniej (pierwsze zgłoszenie z Japonii w 1936 w Polsce stwierdzono obecność szkodnika od 2014).

Drosophila suzukii to mała mucha z charakterystycznymi czerwonymi oczami, o długości skrzydeł 5-6 mm, samice osiągają wielkość 3,4-3,6 mm, samce 2,6-2,9 mm, na odwłoku charakterystyczne ciemne paski, u samców widoczne bardzo intensywne czarne plam na dolnej części skrzydeł.

Drosophila suzukii zwalczana biologicznie przez Trichopria drosophilae

Drosophila suzukii zwalczana biologicznie przez Trichopria drosophilae

Ze względu na wielkie zdolność do ataków i niszczenia wszystkich niedojrzałych owoców (roślin uprawnych oraz dziko rosnących). Dodatkowo charakteryzuje się bardzo dużą płodnością (jedna mucha składa do 300 jaj w ciągu swojego życia, a żyją od 20 do nawet 200 dni) i krótkim okresem rozwoju (może wytworzyć 5-9 pokoleń w ciągu jednego roku). Niestety idzie to jeszcze w parze z wysoką odpornością na aplikowane pestycydy gdyż szkodnik ten od wielu lat zwalczany został już uodporniony na większość dostępnych pestycydów i stanowi poważne zagrożenia dla roślin sadowniczych szczególnie z grupy gatunków „miękkich” takich jak: czereśnie, wiśnie, morela brzoskwinia, borówka amerykańska, jagoda kamczacka, jeżyna, truskawka a nawet w tym roku stwierdzono pierwsze uszkodzenia śliw, jabłoni i grusz. Nie tylko tego rodzaju upraw profesjonalne są atakowane przez szkodnika, również rośliny dziko rosnące są porażane w lasach szkodnik również spokojnie zimuje a potrafi zasiedlać dziko rosnące rośliny takie jak: bez czarny, jeżyna, jagoda leśna, czereśnia ptasia, antypka a nawet wystarcza im sok z dębów lub nawet wydzielina miodników z liści czereśni czy wiśni. Generalnie im bardziej dojrzałe (miękkie i słodkie) owoce tym łatwiej porażane przez szkodnika.

Samice Drosophila suzukii, składają jaja pod skórkę owoców i larwy rozwijają się wewnątrz niszcząc owoce. Późne naloty szkodnika mogą być trudne do wykrycia (tylko ślady po nacięciu skórki owocu dla złożenia jaj przez samice) wylęgające się larwy będą jednak dalej niszczyć owoce i w przechowalni i po wystawieniu do sprzedaży.

Owoce porażone przez szkodnika nie mają żadnej wartości handlowej a dodatkowo mogą być łatwo porażane np. przez szarą pleśń (Botrytis cinerea) lub bakterie gnilne, bo mają uszkodzoną skórkę. Zimują owady dorosłe, zaczynają aktywność, gdy temperatura zewnętrzna osiąga około 6 oC. Niestety takie temperatury są również zimą, więc aktywność much jest praktycznie całoroczna, dlatego może to być również groźny szkodnik w uprawach pod osłonami (we Włoszech zasiedla uprawy pomidorów i ogórków) W celu ograniczenia strat konieczny jest pełny monitoring plantacji oraz wyłapywanie dorosłych szkodników stosując pułapki z płynem wabiącym albo profesjonalnym z feromonami albo zrobionym w warunkach domowych ( np. 250 ml octu winnego (jabłkowy) + 60 ml czerwonego wina) od wczesnej wiosny. Drosophila suzukii (Muszka plamoskrzydła) jest niezwykle trudna do zwalczania chemicznego a pozostałości pestycydów mogą być nieakceptowalne, stad też należy walkę ze szkodnikiem prowadzić mechanicznie (pułapki), chemicznie oraz biologicznie.

Walka biologiczna z Drosophila suzukii (Muszka plamoskrzydła)

Drosophila suzukii zwalczana biologicznie przez Trichopria drosophilae

Drosophila suzukii zwalczana biologicznie przez Trichopria drosophilae

Firma Bioplanet jest światowym liderem w opracowywaniu strategii walki biologicznej ze szkodnikami roślin w tym szczególnie z Trichopria drosophilae, gdyż szkodnik ten jest uznawany za jeden z najgroźniejszych owadów od 2009 roku i potrafi zniszczyć nawet 100% plonu w warunkach włoskiego klimatu. W wyniku wieloletnich badań terenowych we współpracy z Uniwersytetami Rolniczymi opracowany został efektywny program ograniczania/zwalczania Drosophila suzukii we wszystkich uprawach rolniczych i ogrodniczych. W wyniku testów wytypowano Trichopria drosophilae, jako najskuteczniejsze narzędzie do walki z Drosophila suzukii.

Trichopria drosophilae, to nowy bardzo skuteczny /parazytoid/owad drapieżny, pasożyt, zwalczający Drosophila suzukii (Muszka plamoskrzydła) oraz inne muchy – szkodniki roślin.

Drosophila suzukii zwalczana biologicznie przez Trichopria drosophilae

Trichopria drosophilae do zwalczania Drosophila suzukii

Trichopria drosophilae do zwalczania Drosophila suzukii

Samice Trichopria drosophilae wyszukują aktywnie larwy i poczwarki szkodnika, bardzo szybko je zwalczają. Trichopria drosophilae jest bardzo odporna na warunki środowiskowe i bardzo dobrze kontroluje populację szkodnika o ile jest introdukowana w sposób właściwy i w odpowiedniej ilości. Prosimy o kontakt, jeśli bylibyście Państwo zainteresowani walką biologiczną z Drosophila suzukii (Muszką plamoskrzydłą). Firma Agroconsult jest wyłącznym przedstawicielem firmy Bioplanet na rynku polskim. Oferujemy owady pożyteczne oraz profesjonalne pułapki do walki z Drosophila suzukii. Biologiczne zwalczanie Drosophile suzukii Przejdź do sklepu

NOTA PRAWNA Materiały umieszczone na tym portalu objęte są ochroną wynikającą z ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a właścicielem ich autorskich praw majątkowych jest firma Agroconsult z siedzibą w Serocku.

Dane kontaktowe:

AGROCONSULT
Ul. Sienkiewicza 10
05-140 Serock

Zadzwoń:

22 22 40 801

Napisz:

biuro@agroconsult.pl