Drosophila suzukii pułapki

Drosophila suzukii pułapki. Stosowanie pułapek jest celowe jedynie dla monitorowania występowania szkodników w rejonie upraw. W momencie pojawienia się szkodnika stosowanie pułapek jest celowe i może pozwolić na określenie liczebności szkodników i ew. umożliwia podjęcie szybkich działań. Do monitoringu populacji dorosłej muchy Drosophila suzukii polecamy pułapki profesjonalne zakupione lub lepiej i taniej zrobione własnoręcznie pułapki w którym wykorzystamy jako płyn wabiący owady mieszaninę stosowaną we Włoszech np.: ocet winny (np. jabłkowy) plus czerwone wino w proporcji 4:1. Pułapkę można wykonać z dowolnej butelki po napojach w której wiercimy kilka otworów o średnicy 2-3 mm i wypełniamy do połowy płynem według podanej powyżej receptury. Pułapki dla Drosophila suzukii wieszamy na wysokości 1-1,5m na gałęziach drzew najlepiej od strony północnej. W uprawach jagodników pułapki wieszamy na 1 m kołkach.

Drosophila suzukii pułapki

Do monitoringu wystarcza 2-4 pułapki na hektarze. Plantacje truskawek trzeba „chronić” rozwieszając pułapki wokół całego obwodu plantacji w ilości nawet – 1 pułapka na 1 metr obwodu (bardzo wysoki koszt na hektar!). Niestety zgodnie z doniesieniami z Włoch i innych krajów zachodnich, stosowanie pułapek do „ochrony” plantacji czyli wyłapania dużej ilości szkodników jest mało celowe a nawet niektóre źródła podają że może być ryzykowne lub wręcz negatywne gdyż duża ilość pułapek może przyciągać szkodniki z okolicy na nasze plantacje. Tak więc polecamy (Bioplanet) wykorzystywanie pułapek tylko do monitoringu wystąpienia szkodnika natomiast jeśli już stwierdzimy, że szkodniki są obecne w danym rejonie pułapki likwidujemy aby nie zwiększać ryzyka. Biorąc pod uwagę fakt że Drosophila suzukii jest obecna w Polsce od 2010-2014 roku (zależnie od źródeł), oraz, że przemieszcza się nawet do 1400 km w sezonie stosowanie pułapek jest całkowicie bezcelowe i dodatkowo może przyczynić się do wzrostu zagrożenia. Jeśli jednak zamierzamy korzystać z tej metody monitoringu (bo raczej nie zwalczania!) Drosophila suzukii, to musimy regularnie kontrolować zawartość pojemników i dokładnie sprawdzać zawartość płynu wabiącego. Proszę pamiętać, że do takiej pułapki będą lecieć nie tylko muchy Drosophila suzukii ale też wszystkie inne Drosophila-e oraz inne owady, a rozpoznanie muchy nie jest łatwe. Jedynie obecność samców (charakterystyczne czarne plamki na skrzydłach) Drosophila suzukii może być diagnozowana bez użycia przyrządów optycznych. Rozpoznanie samic jest możliwe jedynie pod dobrym powiększeniem – kontrola typowego dla tego gatunku masywnego i ząbkowanego pokładełka. Stwierdzenie ponad 100 osobników na tydzień w pułapce to oznacza silne porażenie plantacji. Płyn wabiący trzeba utylizować przez wlanie do kanalizacji nigdy nie wprost na pole.

Drosophila suzukii pułapki

Reasumując walka z Drosophila suzukii z wykorzystaniem pułapek jest mało efektywne /lub wręcz może okazać się szkodliwe, przywabiając owady z okolicy/. Dużo lepszym, tańszym i przyszłościowym rozwiązaniem wydaje się stosowanie biologicznych metod zwalczania szkodnika stosując drapieżne osy z gatunku Trichopria drosophilae.

Drosophila suzukii pułapki -zwalczanie - Trichopria drosophilae

Drosophila suzukii pułapki – zwalczanie – Trichopria drosophilae

NOTA PRAWNA Materiały umieszczone na tym portalu objęte są ochroną wynikającą z ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a właścicielem ich autorskich praw majątkowych jest firma Agroconsult z siedzibą w Serocku.

Dane kontaktowe:

AGROCONSULT
Ul. Sienkiewicza 10
05-140 Serock

Zadzwoń:

22 22 40 801

Napisz:

biuro@agroconsult.pl