Drosophila suzukii – atakuje polskie plantacje!

Drosophila suzukii atakuje w Polsce i Europie.

Drosophila suzukii  (po polsku – Muszka plamoskrzydła)- ten nowy szkodnik będzie w następnych latach przysparzał dużo problemów wszystkim producentom owoców (a niewykluczone, że i niektórych warzyw ponieważ został również znaleziony w uprawach pod osłonami). Zagrożone przez tego owada są uprawy:

-Truskawki

-Maliny

-Czereśni i wiśni

-Borówki amerykańskiej

-Jagody kamczackiej

-Jeżyny

-Porzeczki

-Agrestu

-Śliw, brzoskwini, moreli

-A nawet grusz, aronii, jarzębiny, winogron  itd.

Drosophila suzukii jest wyjątkowo odporna na środki ochrony roślin, a co najważniejsze atakuje owoce krótko – kilka dni przed zbiorem – owoce dojrzałe, więc nie można stosować środków chemicznych o 1-2 dniowej karencji a takich środków po prostu nie ma.

Plantacje czereśni w północnych Włoszech w sezonie 2016 były w 100% porażone przez tego szkodnika!

Stosowane na zachodzie i południu Europy środki odstraszające zapachem są mało skuteczne i bardzo krótko działające. Stosowanie pułapek feromonowych i wabiących z winem lub octem (przykrytych koniecznie siatką o oczkach 0,6 mm) może przynieść więcej złego niż dobrego, bo pułapki mogą wyłapać średnio 10-15% populacji szkodnika, natomiast zwabiają owady z całej okolicy na nasze plantacje. W południowej Anglii stosowano w sezonie 2016 do “ochrony” plantacji truskawek nawet 1 pułapkę na jeden metr bieżący obwodu plantacji i efekty były wręcz niezauważalne a szkody były 100%! Dlatego też stosowanie pułapek należy ograniczyć jedynie do wykrycia szkodników w okolicy a po jego znalezieniu trzeba pousuwać pułapki aby nie wabić szkodnika na plantacje.

Drosophila suzukii w owocu maliny

Drosophila suzukii w owocu maliny

Drosophila suzukii dobrze czuje się w Polskich warunkach klimatycznych pochodzi z tego samego klimatu (Japonia) i doskonale zimuje (jako owad dorosły) w naszych warunkach. Bez problemu znosi temperatury nawet -180C więc zima nie jest dla niej problemem. Drosophila suzukii co prawda atakuje głównie owoce zdrowe i dojrzałe ale może również rozwijać się na opadłych i starych owocach. Dlatego trzeba pamiętać o usuwaniu starych oraz opadłych owoców z plantacji aby nie ułatwiać rozwoju temu groźnemu szkodnikowi. Stosowanie siatek do okrycia plantacji jest też nieskuteczne gdyż trudno zagwarantować że nie wpuścimy szkodnika a dodatkowo tak gęsta tkanina o oczkach 0,6mm będzie bardzo mocno cieniować plantacje, po za tym to bardzo droga inwestycja. Znacznie skuteczniejsza jest walka biologiczna z Drosophila suzukii z wykorzystaniem naturalnych wrogów tej muszki np. Trichopria drosophilae. Wykładanie owadów zaczynamy wczesną wiosną w ilości 1 butelki na hektar co 1-2 tygodnie aż do końca zbiorów. Informacje szczegółowe na temat tej metody udzielamy telefonicznie 603 861 123.

Trichopria drosophilae wróg naturalny Drosophila suzukii

Trichopria drosophilae wróg naturalny Drosophila suzukii

NOTA PRAWNA Materiały umieszczone na tym portalu objęte są ochroną wynikającą z ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a właścicielem ich autorskich praw majątkowych jest firma Agroconsult z siedzibą w Serocku.

Dane kontaktowe:

AGROCONSULT
Ul. Sienkiewicza 10
05-140 Serock

Zadzwoń:

22 22 40 801

Napisz:

biuro@agroconsult.pl