Drosophila suzukii wykrywanie obecności

Drosophila suzukii wykrywanie larw w owocach – test Sadownicy profesjonalni, ogrodnicy amatorzy, firmy pakujące i dystrybuujące produkty świeże do supermarketów oraz naukowcy , zwracają się do nas jako do firmy zajmującej się zwalczaniem i monitoringiem populacji Drosophila suzukii po informację/instrukcję niezawodnej, szybkiej, taniej i łatwej metody oceny stopnia zakażenia owoców przez owady Drosophila suzukii. Nasz test jest uniwersalny i może być stosowany przez producentów w czasie zbioru owoców, przed ich skierowaniem do przetwarzania, przechowywania, transportu lub sprzedaży owoców a co najważniejsze nie wymaga żadnych skomplikowanych przyrządów.

Drosophila suzuki wykrywanie / diagnostyka występowania larw test

Przygotowaliśmy prosty test w paru krokach pozwala aby zdiagnozować występowanie i stopień porażenia owoców przez Drosophila suzukii inaczej Muszka plamoskrzydła, lub czasami nieprawidłowo nazywana jako: Muszka centkowana, Muszka wiśniowa lub Muszka wiśniowo-octowa. Test ten można wykorzystać bez problemu w diagnostyce wszystkich  owoców miękkich takich jak: borówka amerykańska, jagoda kamczacka, truskawka, wiśnia, czereśnia, malina, jeżyna, jagoda leśna itd.,

Drosophila suzukii wykrywanie / diagnostyka co potrzebujemy?

Do wykonania testów potrzebujemy: Roztwór soli kuchennej lub cukru Przezroczysty pojemnik o objętości minimum 1 litra a najlepiej 2 litrów Torebki foliowe Kuchenny wałek do ciasta Ew. szkła powiększającego Dobrej lampy s silną żarówki Roztwór soli lub cukru z wodą przygotowujemy najlepiej na 24 godziny przed testem aby wszystko dobrze się rozpuściło. Taki gęsty roztwór sprawia że, larwy które uzyskamy ze zmiażdżonej pulpy owocowej będą unosić się na powierzchni a nie toną.

  1. Przygotowanie roztworu: rozpuszczamy w 1 litrze wody 100 g soli kuchennej lub około 180 g cukru.

Dla diagnostyki wstępnej nie ma znaczenia jaki roztwór zastosujemy jednak w celu dokładnej diagnostyki larw lepszy jest roztwór cukru który dłużej utrzymuje larwy przy życiu na powierzchni pulpy owocowej (larwy w soli dość szybko giną)

  1. Zbieramy i oznaczamy próbki – owoce do testu. Uszkodzone owoce mogą mieć zapadnięte boczne ścianki lub sok wypływający z otworu gdzie jajo zostało złożone. Bierzemy próby zarówno z uszkodzonego materiału jaki i zdrowo wyglądających owoców. Powinniśmy zebrać od 10 do 20 próbek po 100-200 owoców, na każdy hektar plantacji borówki/truskawki, w uprawach amatorskich diagnozujemy po 5-10 owoców z każdego obszaru.
  2. Próbki umieszczamy w szczelnych mocnych przezroczystych torbach foliowych

Drosophila suzukii wykrywanie / diagnostyka i możliwe objawy uszkodzenia owoców:

-owoce nienaturalnie miękkie, matowe, o pomarszczonych ściankach, z otworami lub z wypływającym sokiem -brzydki nienaturalny wygląd, obecność plam i otworów na skórce -objawy zapleśnienia lub zagniwania – wokół miejsca złożenia jaj -rdzeń jeżyny szary/ciemny  u malin czerwonawy

  1. Zawartość torebek delikatnie miażdżymy wałkiem na stole aby uzyskać pulpę ale nie rozgniatamy owoców zbyt mocno by nie uszkodzić larw!
  2. Dodajemy do otrzymanej pulpy wcześniej przygotowany roztwór soli lub cukru
  3. Dokładnie mieszamy i patrzymy pod światło czy wypływają z pulpy larwy

Larwy Drosophila suzukii mają 3 do 5 milimetrów, białawe widoczne gołym okiem. Larwy ruszy pod wpływem ciepła i światła. Próg szkodliwości dla Drosophila suzuki jest nieokreślony ale przyjmuje się że już 1 larwa w próbie to bardzo wysoki stopień porażenia lub będzie bardzo wysoki w ciągu kilku tygodni.

Drosophila suzukii wykrywanie larw w owocu maliny

Drosophila suzukii wykrywanie larw w owocu maliny

NOTA PRAWNA Materiały umieszczone na tym portalu objęte są ochroną wynikającą z ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a właścicielem ich autorskich praw majątkowych jest firma Agroconsult z siedzibą w Serocku.

Dane kontaktowe:

AGROCONSULT
Ul. Sienkiewicza 10
05-140 Serock

Zadzwoń:

22 22 40 801

Napisz:

biuro@agroconsult.pl