Muszka plamoskrzydła (Drosophila suzukii) w Polsce

Muszka plamoskrzydła nowy problem dla polskich plantatorów. (Nazwa szkodnika pochodzi od plam na skrzydłach ale wyłącznie samców tego szkodnika) Muszka plamoskrzydła /inaczej  Muszka plamista/  (Drosophila suzukii) Matsumura, nowy groźny i bardzo inwazyjny szkodnik z Azji, został wykryty w dziesięciu stanach kontynentalnych Stanach Zjednoczonych i Kolumbii Brytyjskiej, Włoszech, Francji i Hiszpanii już 2006-2010, w Polsce diagnozowany (zależnie od źródeł) od 2006-2012, poważne szkody ekonomiczne już od 2015 roku, w 2016 bardzo silnie zaatakował jesienią plantacje maliny i jeżyny na Lubelszczyźnie. Podobnie jak w japońskich badaniach epidemii również w Stanach Zjednoczonych i Europie zaobserwowano kilka ważnych gatunków które są preferowane przez tego szkodnika. Najszybciej i najsilniej porażane są: truskawki, borówka amerykańska, jeżyny, jagody, wiśnie, brzoskwinie, maliny, w mniejszym stopniu śliwy, brzoskwinie i jabłonie. Uszkodzenie plantacji było różne zależnie od gatunku i ilości szkodnika w zakresie od całkowicie pomijalnego do 80%-100% upraw. Zrozumienie preferencji Muszki plamistej co do odmiany i dojrzałości owoców oraz najbardziej podatnych roślin na porażenie zajmie jeszcze kilka lat. Obecnie na całym świecie trwa wyszukiwanie odmian owoców najmniej porażanych przez szkodnika ale na dzień dzisiejszy nie ma dobrych informacji gdyż Muszka plamoskrzydła (Drosophila suzukii) poraża równie chętnie wszystkie owoce/odmiany.

Muszka plamoskrzydła (Drosophila suzukii) składa jaja do wszystkich stadiów rozwojowych owoców preferując jednak owoce w pełni dojrzałe.

Według Japońskich badań (Kenzawa 1939) Muszka plamoskrzydła (Drosophila suzukii) składa jaja z taką częstotliwością w owoce wiśni np.: 12% jaj zostały złożone na niedojrzałych owocach, 33% na lekko dojrzałych wiśniach ale już 55% w pełni dojrzałych wiśniach. W innym badaniu prowadzonym we Włoszech (Bioplanet 2013) wykazano tak: 16% jajka były układane na niedojrzałych wiśni, 34% wiśnie na 2 dni przed zbiorami ale już 50% na wiśnie gotowe do zbioru. W badaniach Hiszpańskich (2015) w rejonie Valencii gdzie były trzy różne gatunki drzew wykazano że: Muszka plamoskrzydła (Drosophila suzukii) porażała według gatunków: około 21% jaja zostały złożone na brzoskwiniach, 10% na śliwach i 69% na wiśniach. W badaniach amerykańskich (2016) dotyczących stopnia porażenia borówki amerykańskiej i preferencji dojrzałości owoców wykazano że, Muszka plamoskrzydła (Drosophila suzukii) składa jaja do: 5% owoców borówki już na etapie żółto-zielony, 5% na początku przebarwiania na zielono-różowy, 18% w połowie etapu zielono-różowego scenie, 18% na koniec wybarwienia zielono-różowego, 19% przy kolorze niebiesko-zielono-różowym i 35% jaj składanych jest już na owoce w pełni dojrzałe, gotowe do zbioru. Zgodnie z testami prowadzonymi w USA w (2010) Muszka plamoskrzydła (Drosophila suzukii) może znajdować rośliny żywicielskie na podstawie informacji węchowych z wielu kilometrów, a korzystając tylko ze wzroku z odległości 5-10 cm. Wabi je, nie tylko zapach dojrzałych owoców ale również zapach rozkładających się owoców, dlatego tak ważne jest usuwanie z plantacji martwych i/lub chorych owoców oraz zbieranie i wywożenie z sadów spadów. Biorąc pod uwagę takie preferencje Muszki plamistej (Drosophila suzukii) stosowanie pułapek z atraktantem jest co najmniej dyskusyjne, gdyż może prowadzić do ściągnięcia owadów z dalekiej okolicy do naszych sadów, a dodatkowo pułapka wyłapać może kilka/kilkanaście procent przelatujących owadów reszta niestety poleci i tak do sadu co może zwiększyć populację szkodnika! (Bioplanet 2016) Muszka plamoskrzydła (Drosophila suzukii) biologia rozwoju Biologia szkodnika jest również nie do końca poznana i ulega dużym wpływom klimatu (zależnie od badaczy i rejonu dane dość rozbieżne) Samice mogą składać jaja po osiągnięciu dojrzałości płciowej przez okres od 5 dni do 2 tygodnie (i więcej). W Japonii (klimat zbliżony do polskiego) Muszka plamoskrzydła (Drosophila suzukii) rozpoczyna składanie jaj pomiędzy 1 a 4 dniem po wylęgnięciu, a dokładniej zwykle już po 20 godzinach od stadium poczwarki. W testach laboratoryjnych nie wykazano preferencji odmianowej Muszki plamistej. Jaja Muszki plamistej (Drosophila suzukii) są widoczne na powierzchni większości owoców pod binokularem najłatwiej zdiagnozować porażone wiśnie i czereśnie, najtrudniej na jeżynach, i malinach i truskawkach. Jedna samica składa do 350 jaj, a każdy owoc może być porażany wielokrotnie.

Muszka plamoskrzydła (Drosophila suzukii) wyniki badań, podsumowanie

Generalnie szkodnik o bardzo dużym potencjale i możliwościach. Będzie stanowił poważny problem w najbliższych latach we wszystkich uprawach jagodowych w Polsce i Europie. Stanowi zagrożenie dla wszystkich plantacji tak komercyjnych jak i amatorskich. Nie ma preferencji odmianowych, owoce dojrzałe są porażane częściej, stosowanie pułapek wabiących jedynie i tylko do diagnostyki występowania szkodnika a po jego stwierdzeniu pułapki usuwamy, brak możliwości zwalczania chemicznego na owocach dojrzałych (karencja), koniczna jest bardzo dokładne i szczegółowa lustracja plantacji przed zbiorami i po zbiorach w celu usuwania owoców zepsutych i spadów, aby nie prowokować nalotów szkodnika. Stosowanie siatek o drobnych oczkach 0,6 mm! wydaje się nierealne w warunkach profesjonalnej produkcji owoców poza tym to bardzo duży wydatek oraz co istotne w Polskim klimacie duże cieniowanie (siatka o takich oczkach zabiera (cieniuje) nawet 40% światła, jedynie skuteczne mogą być metody biologiczne wprowadzane profilaktycznie lub leczniczo np. Trichopria drosophilae (Bioplanet 2016)

Muszka plamoskrzydła Drosophila suzukii larwa w owocu maliny 2016

Muszka plamoskrzydła Drosophila suzukii larwa w owocu maliny 2016

NOTA PRAWNA Materiały umieszczone na tym portalu objęte są ochroną wynikającą z ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a właścicielem ich autorskich praw majątkowych jest firma Agroconsult z siedzibą w Serocku.

Dane kontaktowe:

AGROCONSULT
Ul. Sienkiewicza 10
05-140 Serock

Zadzwoń:

22 22 40 801

Napisz:

biuro@agroconsult.pl