Muszka suzuki – Drosophila suzukii

Muszka suzuki to potoczna nieprawidłowa nazwa szkodnika, prawidłowa nazwa to Muszka plamoskrzydła lub Drosophila suzukii Muszka suzuki inaczej zwana również potocznie muszką japońską, muszką octową to właśnie mucha plamoskrzydła. Bardzo groźny przeciwnik wszystkich upraw ogrodniczych w Europie. Bać się tego owada czy nie, co robić, jak zwalczać to jedno z najczęstszych pytań z jakimi zwracają się do nas producenci jagodników w Polsce i nie tylko. Muszka suzuki (Muszka plamoskrzydła lub Drosophila suzukii) jest groźnym przeciwnikiem. Pojawia się dopiero gdy owoce są wybarwione i gotowe do zbioru a więc okres kiedy możemy stosować środki ochrony roślin skraca się bardzo znacznie. Konwencjonalne środki ochrony takie jak Spintor mają 3 dni karencji a mucha składa jaja w owoce gotowe do zbiorów zwykle całkowicie dojrzałe czyli 0-2 dni przed zbiorem. Możemy też wykonać zabieg Spintor-er tylko 2 razy w sezonie więc możliwości techniczne są bardzo ograniczone. Które uprawy są najbardziej zagrożone w Polsce?

Muszka suzuki zwalczanie

Muszka suzuki zwalczanie

Muszka suzuki (Muszka plamoskrzydła lub Drosophila suzukii)

Atakuje praktycznie wszystkie owoce o ciemnej barwie bez wyjątku, jednak najbardziej zagrożone są te o miękkiej skórce i soczyste takie jak: wiśnie, czereśnie, truskawki, maliny, jeżyny, borówka amerykańska, jagoda kamczacka, śliwki, morele, brzoskwinie, porzeczki, a nawet agrest i wczesne odmiany jabłoni. Rozwija się również na dziko rosnących krzewach i drzewach skąd wiosną i latem przenosi się na plantacje, atakuje w Polsce np. bez czarny, tarnina, dzika róża a nawet jarzębinie. W Europie są już jednak pierwsze doniesienia o zaobserwowanych stratach również w uprawach warzyw. W 2016 roku zgłoszono pierwsze ataki muszki suzuki (Muszka plamoskrzydła lub Drosophila suzukii) w Hiszpanii na oberżynie, papryce i pomidorach pod osłonami. Z racji wielkiej płodności samic, muszka suzuki może złożyć nawet 350-400 jaj w ciągu życia i przy możliwych nawet 13 pokoleniach w Polsce rocznie stopień zagrożenia tym szkodnikiem może być ogromny. Taka płodność szkodnika powoduje również łatwość uodpornienia na środki ochrony, dodatkowo trzeba pamiętać że szkodnik ten jest zwalczany na świecie od prawie 100 lat i jego obecne pokolenia są już bardzo odporne na klasyczne środki ochrony.

Muszka suzuki zwalczanie (Muszka plamoskrzydła lub Drosophila suzukii)

Dla pełnej kontroli szkodnika trzeba połączyć wszystkie dostępne metody walki od mechanicznych – siatki, stosowanie pułapek do monitoringu populacji, poprzez zachowanie higieny na plantacjach – nie pozostawianie spadów i innych owoców, metody chemiczne aż po najbardziej przyszłościowe biologiczne. Stosowanie „biologii” jest bardzo proste, stosunkowo niedrogie i co najważniejsze bardzo skuteczne. Dla zwalczania muszki suzuki polecamy stosowanie Trichopria drosophilae już od wczesnej wiosny w ilości około 500 sztuk na 500m obwodu plantacji (wypuszczamy drapieżnika najlepiej po granicy uprawy). Trichopria drosophilae

Dane kontaktowe:

AGROCONSULT
Ul. Sienkiewicza 10
05-140 Serock

Zadzwoń:

22 22 40 801

Napisz:

biuro@agroconsult.pl