NEMATOP i NEMATOP Cool na Opuchlaki - Agroconsult.pl
Bez kategorii

NEMATOP i NEMATOP Cool na Opuchlaki

By 8 września 2019 No Comments

Nematop i Nematop Cool

Zaawansowana ochrona biologiczna do zwalczania Opuchlaka truskawkowca (Otiorhynchus sulcatus).
Opuchlak truskawkowiec jest jednym z najpoważniejszych szkodników szkółkach ogrodniczych. Dorosłe opuchlaki żerują nocą, pozostawiając charakterystyczne karbowanie na obrzeżach liści i kwiatów. Jednakże największe szkody czynią żarłoczne larwy niszczące system korzeniowy. Zazwyczaj nie ma widocznych śladów, które wskazywałyby na to, że roślina jest uszkodzona do momentu, kiedy roślina jest już poważnie osłabiona i zaczyna obumierać. To, w połączeniu z faktem nieprzewidywalności ataku szkodnika, sprawia, że zwalczanie opuchlaka jest bardzo trudne. Opuchlaki atakują różnorodne rośliny, jednak gatunki, które rosną bardzo wolno i nie mogą poradzić sobie z utratą tkanki korzennej, są narażone najbardziej (np. rododendron, azalia, kamelia, wieloletnie zioła, niektóre rośliny rabatowe takie jak prymulka czy pierwiosnek, a także rośliny doniczkowe jak cyklamen i fuksja).

Charakterystyka szkodników.
Dorosłe opuchlaki truskawkowce (8-12 mm) są ciemno-czarne z żółtawymi włoskami. Są rzadko widywane, gdyż ich aktywność przypada głównie na porę nocną. Dorosłe osobniki składają jaja od maja do października. Pojawiające larwy zagrzebują się głęboko w kompost i odżywiają się drobnymi korzonkami. W miarę wzrostu, larwy atakują większe korzenie, kłącza, bulwiaste łodygi podziemne; potrafią też ogołocić zdrewniałe części łodyg z kory. (zobacz powyżej – zdjęcie  po lewej stronie) Charakterystycznie zgięte larwy (10-14 mm) są białe, z lśniącą brązową główka, beznogie i szczeciniaste. Opuchlaki zimują jako larwy, a na wiosnę przepoczwarzają się.

Jak działa Nematop
Zastosowany preparat Nematop uwalnia nicienie w ich najbardziej energicznym stadium infekcji. Te agresywne organizmy wyszukują i atakują larwy opuchlaka poprzez wnikanie do ich organizmów przez naturalne otwory w ich ciele. Po wniknięciu, uwalniają bakterie symbiotyczne, które szybko zabijają larwy. Nicienie namnażają się wewnątrz martwej larwy. Powstaje nowe pokolenie głodnych, infekujących nicieni, które rozprzestrzenia się w poszukiwaniu nowej ofiary. Działanie w niskich temperaturach.  Nicienie zawarte w preparacie Nematop Cool posiadają dodatkową zaletę – potrafią tolerować niskie temperatury do 5˚C, przez co umożliwiają opryski w dowolnych okresach aktywności szkodnika. Nematop jest zawiesiną wodną. Każde opakowanie zawiera infekcyjne, młode nicienie w wilgotnym, obojętnym nośniku. Po rozpuszczeniu w wodzie, nicienie tworzą zawiesinę, która może być naniesiona na uprawy w łatwy sposób. Nieotwarte opakowania mogą być przechowywane w lodówce (nie zamrażać) do daty ważności podanej na każdym opakowaniu. Nematop awiera patogeniczne nicienie pasożytujące na insektach, które stanowią perfekcyjne rozwiązanie dla problemów z opuchlakiem truskawkowcem.

Korzyści.
• Szybkie zwalczanie opuchlaka truskawkowca • Preparat aktywny w niskich temperaturach, zapewniający zwalczanie szkodnika w każdym okresie jego aktywności • Łatwe użycie podczas podlewania lub poprzez system nawadniający • Szkodniki nie uodparniają się na preparat • Nie wymaga przerw w użyciu w razie konieczności ponownego zastosowania • Kompatybilny z szeroką gamą pestycydów chemicznych • Kompatybilny z innymi systemami biologicznymi/zintegrowanymi systemami kontroli szkodników • Produkt naturalny, bezpieczny dla użytkowników, konsumentów i środowiska • Nietoksyczny, nie wymaga specjalnych ubrań ochronnych • Brak restrykcji dotyczących utylizacji