Pękanie owoców czereśni – jak z tym walczyć?

Pękanie owoców czereśni – czy można (i jak) zapobiegać ? Pękanie owoców czereśni i wiśni to druga po zagniwaniu przyczyna utraty dużej części plonów. W latach o zmiennej sucho wilgotnej aurze te straty mogą sięgać nawet ponad 50% plonów. Walka z tym „uciążliwym zjawiskiem” jest obecnie całkiem skuteczna. Dysponujemy obecnie kilkoma preparatami które znacząco poprawiają jakość i trwałość owoców.

Pękanie owoców czereśni

Pękanie owoców czereśni

Mamy najczęściej dwie przyczyny pękania owoców czereśni i wiśni, obie są ściśle związane z zawartością wody w owocach. Najczęściej wymienia się: wchłanianie wody bezpośrednio przez skórkę owoców oraz ciśnienie wody przez korzenie. Efektem pierwszego są na początku mikro spękania skórki na całym owocu, a potem pękania wokół szypułki i na końcach owoców tam gdzie zalega woda z opadów. Jeśli problem dotyczy parcia korzeniowego wtedy pęknięcia pojawiają się na bocznych częściach owoców. Mikro spękania oraz lekkie uszkodzenia przy szypułkach mogą się czasami całkowicie zabliźnić natomiast boczne pęknięcia są zwykle bardzo głębokie i prowadzą do zagniwania owoców. Straty z powodu takich uszkodzeń mogą być bardzo duże. Szczególnie niebezpieczne są okresy deszczowej i/lub wilgotnej pogody po okresie suszy. Wtedy silne parcie korzeniowe (oraz mało elastyczna skórka na owocach, które nie przyrastały regularnie w okresie suszy) powoduje tak gwałtowny wzrost ciśnienia w owocach, że mało elastyczna skórka nie wytrzymuje ciśnienia i owoc ulega rozsadzeniu od środka.

Pękanie owoców czereśni, zalecenia nawozowe ogólne

Aby ograniczać straty lub praktycznie je całkowicie wyeliminować można polecać kilka metod. Skuteczne są np. osłony przeciw deszczowe wraz z nawadnianiem aby drzewa były stale zaopatrzone w wodę ale owoce były suche. Jest to metoda bardzo kosztowna. Innym bardzo skutecznym rozwiązaniem jest stosowanie preparatów biostymulujących zawierających wyłącznie aminokwasy roślinne w połączeniu z absolutną nowością na rynku – stymulatorem molekularnym Penergetic P.

Pękanie owoców czereśni, kiedy i czym pryskać?

Do walki z pękaniem owoców należy przystępować bardzo wcześnie najlepiej już przed kwitnieniem (na zielony lub biały pąk). Wtedy wykonujemy 1 zabieg biostymulatorem Agriker Fruit (3-5 l/Ha) w mieszance z Agriker Amin Zn i Mn. Ten zabieg nie tylko wzmocni nam kwiatostany ale również będzie chronił kwitnące kwiaty przed przymrozkami. Po kwitnieniu wykonujemy pierwszy zabieg mieszanką Agriker Fruit (3L)+ Agriker Top (3L)+ Penergetic P 400g/Ha (Penergetic P maksymalnie dwa razy). Dodatkowo można wzbogacić te zabiegi w wapń Agriker Amin Ca również w dawce 3 l/Ha. Te opryski powtarzamy zależnie od przebiegu pogody, jeżeli gleba jest ciągle wilgotna to wystarczą trzy zabiegi co 14-21 dni. Jeżeli wystąpi susza lub jest zmienna pogoda a odmiany wrażliwe na pękanie np. Rivan, to polecamy wykonać 4 lub 5 powtórzeń aż do 5-7 dni przed zbiorami. Takie zabiegi najczęściej całkowicie eliminują problem pękania owoców lub ograniczają jego występowanie do kilku procent. Efektem stosowania takiej mieszanki jest uzyskanie nieprzerwanego wzrostu owoców oraz utrzymanie elastycznej i mało podatnej na pękania skórki na owocach. Doświadczenia z lat 2013-2015 w sadach na Mazowszu potwierdzają nie tylko skuteczność tej metody dla „zwalczania” pękania owoców ale również poprawiają wielkość plonów i trwałość pozbiorczą owoców. Czereśnie opryskiwane według tych zaleceń wydały plony wyższe od kontroli nawet ponad 30%, było to związane z brakiem pękania owoców i wyższą i masą. Przytoczone preparaty można mieszać z pestycydami i wykonywać razem z zabiegami np. na nasionnicę trześniówkę. Zastosowanie polecanej powyżej technologii wpływał też na lepsze kwitnienie drzew w następnych latach oraz poprawiał ich zdrowotność np. znacząco zredukowane zostały gumozy opryskiwanych sadów czereśniowych. Nawożenie sadów makro i mikroelementami oraz zapobieganie pękaniu owoców Przejdź do sklepu

NOTA PRAWNA Materiały umieszczone na tym portalu objęte są ochroną wynikającą z ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a właścicielem ich autorskich praw majątkowych jest firma Agroconsult z siedzibą w Serocku.

Dane kontaktowe:

AGROCONSULT
Ul. Sienkiewicza 10
05-140 Serock

Zadzwoń:

22 22 40 801

Napisz:

biuro@agroconsult.pl