Susza w Polsce i rolnictwie w 2016 roku

Susza w Polsce i rolnictwie w 2016 roku Widmo suszy ciągle krąży nad Polską. Wiosna 2016 znowu nie jest zbyt wilgotna i deszczowa mimo wystąpieniu lokalnych opadów to jednak po zeszłorocznych upałach i suchej bezśnieżnej zimie sytuacja w rolnictwie może być krytyczna. Poziomy wód gruntowych stale opadają i są najniższe od dekady. Co będzie z uprawami rolnymi. O wszystkim zdecyduje maj ale nie wygląda to optymistycznie. Uprawy ozime jeszcze nie cierpią na braki wody ale to może się drastycznie zmienić gdyby opady majowe były mocno ograniczone a temperatury silnie poszły do góry. Systemy korzeniowe wielu upraw nie wyglądają na mocne i głębokie. Rzepaki ozime jeszcze się bronią ale już jare (nie wiem po co w ogóle je siać skoro to są od lat uprawy nieopłacalne i przy plonach 3-4 t/Ha ich uprawa jest ekonomicznie nieuzasadniona szczególnie w latach suchych plonowanie może być bardzo słabe nawet poniżej 2t/Ha) są jeszcze słabo rozwinięte.

Susza w Polsce i rolnictwie w 2016 roku jak wygląda obecna sytuacja

Kluczowe dla naszych upraw będą najbliższe 3-4 tygodnie i czy będzie wystarczająca ilość opadów. Na razie wody jest zdecydowanie za mało w całej Polsce a szczególnie w rejonach Polski północno-zachodniej i południowej. Również Mazowsze jest narażone suszę. Czy już trzeba się martwić czy możemy coś jeszcze pomóc uprawom. W rzepakach ozimych już jest za późno na zdecydowany ratunek i poprawę sytuacji ale możemy jeszcze stosować szybko działające preparaty biostymulujące np. Agriker Grow czy Top w dawkach 3l/Ha aby dodatkowo wzmocnić i przyśpieszyć wiązanie łuszczyn. Zastosowanie obu produktów nawet w czasie kwitnienia roślin poprawia plonowanie i masę 1000 nasion. Takie zabiegi „ratunkowe” nie pomogą jednak wiele jeżeli rośliny słabo przezimowały, mają płytki korzeń lub obsada na m2 jest mniejsza niż 8 roślin na m2.

Susza w Polsce rolnictwie w 2016 roku

Dla prawidłowej agrotechniki rzepaku polecamy stosowanie preparatów bakteryjnych Azofix i Fosfix w dawkach 1l/ha jesienią (na resztki pożniwne) oraz podobną dawkę preparatów wiosną przed siewami lub gdy wegetacja zacznie startować. Dodatek do obu zabiegów preparatu Penergetic K znacząco poprawia efektywność zabiegów mikrobiologicznych. Gleba po zastosowaniu takich mieszanek jest w lepszej strukturze woda a opadów szybko jest wchłaniana a woda gruntowa ma możliwość podsiąkania. Korzenie roślin w glebie po zastosowaniu bakterii i Penergetic są bardzo rozbudowane i mają duży zasięg w głąb profilu glebowego. Korzenie rzepaku na polach z bakteriami i Penergetic ma zasięg nawet ponad 150cm co gwarantuje ich prawidłowy i niezakłócony wzrost nawet w okresach suszy. W uprawie kukurydzy można stosować jeszcze Azofix i Penergetic dopóki gleba nie jest całkowicie zakryta przez rośliny. Kukurydza bardzo pozytywnie reaguje na bakterie azotowe i Penergetic oba preparaty likwidują zaskorupienie powierzchniowe gleby oraz podeszwę płużną dzięki czemu rośliny mogą szybko i głęboko się zakorzenić i są dzięki temu bardzo dobrze zaopatrzone w wodę i składniki pokarmowe. Susza na świecie 2016

Dane kontaktowe:

AGROCONSULT
Ul. Sienkiewicza 10
05-140 Serock

Zadzwoń:

22 22 40 801

Napisz:

biuro@agroconsult.pl