Trzmiele do szklarni – zapylanie upraw pod osłonami

Bombus terrestris – Trzmiele do szklarni i upraw tunelowych

Trzmiele do szklarni stosujemy do efektywnego zapylania upraw: pomidora, papryki, jagodników, porzeczka, agrest, borówka amerykańska. Wymienić należy również jagodę kamczacką,  Planacje nasienne też są na liście pracy trzmieli.

Cenne owady? Owszem. Trzmiele są bardzo przydatne do zapylania. Nie tylko upraw pod osłonami, ale też plantacji w odkrytym gruncie. Szczególnie cenne są do zapylania jagodników poczynając od truskawek i poziomek a na borówce amerykańskiej kończąc.

Trzmiele do szklarni zapylony i niezapylony kwiat pomidora

Trzmiele do szklarni zapylony i niezapylony kwiat pomidora

Najczęściej wykorzystywane są gatunki trzmiela z rodziny Bombus terrestris. Można również wykorzystywać inne gatunki trzmiela. Zwykle są one mniej skuteczne gdyż nie odpowiadają im warunki klimatyczne. Szczególnie dla trzmiela z gatunków śródziemnomorskiego klimatu.

Dlaczego warto stosować trzmiele do szklarni?

Wielką zaletą trzmieli jest ich niesamowita pracowitość. Trzmiele do szklarni potrafią pracować również podczas niesprzyjających warunków. Często takich, które nie są tolerowane przez pszczoły. Trzmiele zaczynają pracę od +5 stopni Celsjusza. Również gdy jest silne zachmurzenie, wiatr aż do 15 kilometrów na godzinę, a nawet niewielki deszcz. Wszystkie wymienione powyżej czynniki całkowicie wyłączają z pracy pszczoły. Owady które potrzebują minimum 10-11 stopni Celsjusza aby rozpocząć efektywną pracę zapylacza. Dlatego trzmiele są częstym wsparciem nawet tam, gdzie pracują pszczoły. Ponadto trzmiele do szklarni dużo lepiej aklimatyzują się i pracują w zamkniętym środowisku.

Podstawowe informacje o trzmielach.

W każdym naszym ulu znajduje się kompletna rodzina z królowa i dużą ilością robotnic. Ilość robotnic w ulu zależy od typu, przeznaczenia lub wielkości ula. W większości przypadków ilość robotnic w ulu powiększa się nawet do 200 i więcej osobników. Cenne jest regularne uzupełnianie/wymienianie uli w zalecanych okresach. Co 4 tygodnie wstawiamy nowy ul (lub najlepiej dostawiamy jeden ul na hektar upraw co tydzień).

O ul warto się zatroszczyć, a najważniejsze, to usytuować go w bezpiecznym miejscu, zapewnić odrobinę cienia. Oprócz tego przyda się lekkie podwyższenie jako podstawa pozwoli również zadbać bezpieczeństwo w przypadku ulewnych deszczów. Trzmiel do szklarni to silne owady. Warto jednak co jakiś czas zaglądnąć do ula, ocenić kondycję i zdrowie trzmieli szczególnie wśród owadów w tunelach w których owady czasem opuszczają tunel.

Trzmiele do szklarni to doskonałe wsparcie w produkcji owoców i warzyw. Stworzone przez naturę do zapylania wspierają produkcję roślinną wpływając bezpośrednio na plonowanie.

Szukasz więcej informacji?

Obejrzyj film o trzmielach. Dowiesz się z niego jak stosować trzmiele, obsługiwać ul oraz, co możesz zyskać dzięki tym pracowitym owadom. 

Tu zamówisz trzmiele do swoich upraw.