Trzmiele do szklarni (do zapylania upraw pod osłonami) - Agroconsult.pl

Trzmiele do szklarni (do zapylania upraw pod osłonami)

Trzmiele do szklarni i upraw tunelowych (Bombus terrestris)

Trzmiele stosujemy do efektywnego zapylania upraw: pomidora, papryki, jagodników /porzeczka, agrest, borówka amerykańska, jagoda kamczacka/, drzew owocowych (czereśnia, jabłoń, grusze śliwy), plantacje nasienne itp.

Trzmiele są bardzo przydatne do zapylania nie tylko upraw pod osłonami ale też plantacji w odkrytym gruncie. Szczególnie cenne są do zapylania jagodników poczynając od truskawek i poziomek a na borówce amerykańskiej kończąc.

Trzmiele do szklarni zapylony i niezapylony kwiat pomidora

Trzmiele do szklarni zapylony i niezapylony kwiat pomidora

Najczęściej wykorzystywane są gatunki trzmiela z rodziny Bombus terrestris. Można również wykorzystywać inne gatunki trzmiela ale zwykle są one mniej skuteczne gdyż nie odpowiadają im warunki klimatyczne (szczególnie dla trzmiela z gatunków śródziemnomorskiego klimatu)

Dlaczego warto stosować trzmiele do szklarni?

Wielką zaletą trzmieli jest ich niesamowita pracowitość. Trzmiele potrafią pracować również podczas niesprzyjających warunków które nie są tolerowane przez pszczoły. Trzmiele zaczynają pracę od +5oC, również gdy jest silne zachmurzenie, wiatr aż do 15km/h a nawet niewielki deszcz. Wszystkie wymienione powyżej czynniki całkowicie wyłączają z pracy pszczoły, które potrzebują minimum 10-11 oC aby rozpocząć efektywną pracę zapylacza.

Podstawowe informacje o trzmielach.

W każdym naszym ulu znajduje się kompletna rodzina z królowa i dużą ilością robotnic. Ilość pracowników w ulu (robotnic) zależy od typu, przeznaczenia lub wielkości ula. W większości przypadków ilość robotnic w ulu powiększa się do nawet ponad 250 osobników ale pojawiają się też trutnie które nie są aktywne przy zapylaniu. Stąd wizualna ocena rodziny może być złudna: duże gniazdo ale mało zapylających kwiaty robotnic – i brak efektywnej pracy. Dlatego też cenne jest regularne uzupełnianie/wymienianie uli w zalecanych okresach co 4 tygodnie wstawiamy nowy ul (lub najlepiej dostawiamy jeden ul na hektar upraw co tydzień). Stan rodziny należy kontrolować szczególnie gdy mamy uprawy tunelowe gdzie trzmiele latają poza obiektem i często nie wracają do ula lub co zdaża się coraz częściej przynoszą do gniazda wesz pszczelą – warroza! Takie rodziny powinny być natychmiast likwidowane w całości gdyż nie tylko szybko kończą pracę ale też infekują kolejne zdrowe rodziny.

Trzmiele do szklarni

Trzmiele do szklarni

O trzmielach w internecie