Trzmiele do zapylania upraw szklarniowych - Agroconsult.pl

Trzmiele do zapylania upraw pod osłonami

Bombus terrestris
Te społeczne owady są dobrze znana jako ważne zapylacze wielu upraw. Trzmiele używane są przede wszystkim w uprawach pod osłonami, do zapylania pomidorów i truskawek.

Wysoka skuteczność pracy:
Trzmiel odwiedza wiele kwiatów, poszukując dużych ilości pyłku, jako jedynego źródła białka dla całej kolonii, oraz cukru, którego naturalnym źródłem jest nektar. Nie zaprzestaje zbierania pyłku także w dość niskich temperaturach i przy niskiej intensywności światła.

Kolonia trzmieli opis:
Ule zostały specjalnie tak zaprojektowane, alby gwarantowały zrównoważone środowisko dla kolonii trzmieli, które muszą mieć kontakt ze środowiskiem, a jednocześnie przebywać w wydzielonej i czystej przestrzeni o dobrej wentylacji. Trzmiele produkują wosk, niezbędny do ochrony larw. Specjalny pojemnik z pożywką umieszczony pod dolną ścianką ula zaopatrzony jest w automatyczny system dokarmiania, dzięki któremu odpowiednie dawki cukru dostępne są dla trzmieli przez cały okres pracy kolonii w szklarni. Podawanie pożywki jest bardzo ważne, gdyż kwiaty pomidora prawie wcale nie wydzielają nektaru.

Trzmiele do zapylania upraw pod osłonami

Sposób użycia:
Ule (trzmiele do zapylania) powinny być już wstawione do szklarni w momencie, gdy otwierają się pierwsze kwiaty. Każdy z uli zawiera: zdrową królową, robotnice i dobrze wykształcony materiał lęgowy (jaja i larwy). Taka zawartość gwarantuje regularne zapylanie kwiatów przez wiele tygodni. Liczba uli na hektar może wahać się od 2 do 8, zależnie od pory roku oraz rodzaju uprawy, odmiany i liczby dostępnych kwiatów.

Istotne informacje!
Używanie trzmieli poprawia jakość i wielkość polonu oraz obniża pracochłonność uprawy. Znacząco poprawia się również jakość i wielkość owoców pomidorów. Grona pomidorów zapylane przez trzmiele są również mniej wrażliwe na szarą pleśń ( nie ma pozostałości kwiatka koło szypułki grona!)

Porady użytkownika ula:
• Upewnij się, że w szklarni są już otwarte kwiaty i nie używano żadnych produktów chemicznych krótko przed wstawieniem uli (większość środków chemicznych działa odstraszająco na trzmiele które nie chcą odwiedzać opryskanych kwiatów)
• Chroń ule (trzmiele do zapylania) przed słońcem i zapewnij dostęp powietrza (przykryj ule styropianem i postaw w cieniu)
• Po wstawieniu ula poczekaj godzinę zanim go otworzysz, najlepiej wstaw ul wieczorem, a otwórz rano przy zamkniętych wietrznikach (tunele foliowe powinny być osiatkowane aby trzmiele nie uciekały na zewnątrz uprawy)
• Ograniczaj do niezbędnego minimum ochronę chemiczną, wybierając preparaty najmniej szkodliwe
• Używaj biologicznej ochrony roślin, w razie upałów postaw na ulu płaski talerz z ligniną zmoczoną wodą dla trzmieli i dla ochłody powietrza

Użycie np. Confidoru/Talstaru/Wertimecu oznacza koniec życia rodziny trzmieli. Ule trzeba po zastosowaniu tych środków wymienić!

  • Czas pracy (efektywnej) kolonii to 4-8 tygodni w uprawach szklarniowych oraz 3-5 tygodni w uprawach tunelowych. Po tym okresie w ulu pojawiają się trutnie i mimo wizualnie bardzo dużej rodziny nie ma zainteresowania kwiatkami – trutnie nie zapylają kwiatów i ule trzeba wymienić na nowe kolonie. 

 

Trzmiele do zapylania,trzmiel zapyla kwiat pomidora

Trzmiel na kwiatku pomidora

O trzmielach w wikipedii