Ziemiórka larwy (Pleniówka) - zwalczanie - Agroconsult.pl

Ziemiórka larwy jak zwalczać

Ziemiórka do dość pospolity szkodnik występujący w uprawie roślin doniczkowych oraz w pieczarkarniach. Te niezbyt duże owady (a właściwie tylko ich larwy są szkodnikami roślin) żerują płytko podłożu na materii organicznej występującej w naturalnych podłożach. Przy większej inwazji i/lub przesuszeniu gleby, mogą  jednak powodować straty w uprawach roślin. Często uszkadzają korzenie i szyjkę korzeniową roślin prowadzi to albo do bezpośredniego usychania roślin ale częściej przez uszkodzone podziemne części roślin wnikają grzyby glebowe typu fuzarium i pythium (oraz bakterie i wirusy) i to one zwykle dokańczają dzieło larw ziemiórki.

Ziemiórka larwy ziemiórki w glebie

Ziemiórki to drobne muchówki (Diptera), Występuje wiele gatunków które są do siebie bardzo podobne z wyglądu i trudne do identyfikacji.  Szkodnikami są wyłącznie larwy, które zwykle żywią się rozkładającą substancją organiczną ale mogą też uszkadzać korzenie i szyjkę roślin.

Ziemiórka larwy ziemiórki w glebie

Ziemiórka larwy jak zwalczać i jak rozpoznać

Dorosłe owady (ziemiórki) to niewielkie owady o długich odnóżach i dwóch czułkach, 2-4 mm długości. Larwa ziemiórki to one są właśnie szkodnikami roślin mają do 8 mm dł. jest barwy białawo szklistej (prawie przezroczyste przez co trudne do znalezienia w ziemi)  z czarną główką i zwykle widocznym czarnym przewodem pokarmowym. Dorosłe owady ziemiórki żyją 4-7 dni, niestety larwy są bardziej żywotne i potrafią szkodzić do około miesiąca. Czas życia zależy od temperatury podłoża i otoczenia.

Ziemiórka larwy jakie są objawy żerowania

Dorosłe owady ziemiórki łatwo znaleźć. Ziemiórki bowiem bardzo szybko przemieszczają się wokół roślin i po podłożu. Larwy są natomiast w podłożu i można zaobserwować gołym okiem lub używając lupy. Ziemiórki składają do 100 jaj  z nich po  7- 10 dniach wylęgają się młode larwy które jak pisaliśmy żerują w glebie, żywią się martwą materią organiczną. Wiosną i latem ziemiórki mogą rozwijać się w okrytym gruncie, zimą tylko w domach szklarniach i pieczarkarniach. Larwy lubią mokre i zlewne podłoża ale przy przesuszeniu gleby mogą “zająć się” młodymi korzeniami (wilgotną materią organiczną) co może prowadzić do zamierania całych roślin.

Najczęściej przynosimy sobie ziemiórki z materiałem rozmnożeniowym (sadzonki kwiatów), lub z zainfekowanym podłożem (przy uprawie pieczarki) (w domach źródłem ziemiórek są najczęściej rośliny z kwiaciarni dlatego tak ważne jest aby kwiaty doniczkowe po przyniesieniu do domu sprawdzić na obecność larw ziemiórek robimy to kładąc lekko zwiędnięty liść sałaty lub plaster ogórka i sprawdzając czy pod nimi po 24 godzinach nie ma larw ziemiórek, jeśli są to trzeba takie rośliny “wyleczyć” zanim wprowadzimy je do domu)

Największe spustoszenia sieje larwa ziemiórki w uprawach sadzonek i młodych roślin.

Ziemiórka larwy jak monitorować populację.

Ważne jest stałe monitorowanie upraw – żółte tablice lepowe- aby kontrolować pojawienia szkodnika (może też nalecieć z zewnątrz, np ze starego podłoża po uprawie pieczarek)

Larwy ziemiórek najbardziej niszczą młode rośliny szczególnie eustoma, paprocie, gwiazda betlejemska (wilczomlecz) oraz stanowią bardzo duże zagrożenie dla upraw pieczarek. Najwięcej larw tych szkodników znajdziemy w wilgotnych i zacienionych miejscach.

Zwalczanie ziemiórek jest możliwe i dość proste nawet w uprawach domowych. Stosujemy żółte tablice lepowe aby wyłapać osobniki dorosłe i nicienie Nematop w dawce 0,5-1 mln nicieni na m2. Zabieg należy powtarzać jeśli populacja ziemiórek jest bardzo duża co 10-14 dni pierwsze powtórzenie potem zabiegi wykonujemy co 3-4 tygodnie połową dawki – 0,5mln/m2. W uprawach domowych wystarcza zwykle jedno podanie preparatu – najlepiej wtedy podnieść dawkę nicieni nawet do 5mln/m2.