Ziemiórki zwalczanie – NEMATOP i inne metody - Agroconsult.pl

Ziemiórki zwalczanie 

Ziemiórki (i wodarki) – to małe czarne muszki pojawiające się w doniczkach kwiatów domowych, balkonowych i w ogrodach zimowych

Te drobne małe czarne muszki które latają nisko nad ziemią i dookoła doniczek to właśnie ziemiórki (albo wodarki bardzo podobne i blisko spokrewnione) a dokładnie ich postać dorosła.

Ziemiórki zwalczanie - owady dorosłe na tablicy lepowej

Ziemiórki zwalczanie – owady dorosłe na tablicy lepowej

Są to uciążliwe szkodniki roślin – owady latające z rodziny muchówek. Ziemiórki (i wodarki) mają ciemno szaro-czarne zabarwienie całego ciała z dwoma dość długimi czułkami na głowie (widocznymi pod powiększeniem). Owady dorosłe składają jaja po około tygodniu od wyklucia z poczwarki. Po złożeniu jaj pojawiają się larwy – przezroczyste białawe od długości 3-5 mm. Ta faza rozwojowa ziemiórek jest szkodnikiem naszych roślin. Larwy co prawda żywią się głównie martwą materią organiczną ale również uszkadzają korzenie w wyniku czego rośliny rosną słabo lub przy silnym porażeniu wręcz zamierają. Przez uszkodzone korzenie wnikają grzyby glebowe (głównie fuzarium i phytium) i to one najczęściej niszczą nasze rośliny. Larwy żerują do 4 tygodni po czym przechodzą w fazę poczwarki i cykl rozwojowy się zamyka. Dla niepoznaki i niewprawnego oka ziemiórki wyglądem zewnętrznym trochę przypominają muszki owocowe, przez to są często przez nas lekceważone.

Ziemiórki zwalczanie – ziemiórka owad dorosły. Ziemiórki zwalczanie

Najczęstszą przyczyną pojawienia się ziemiórek lub wodarek, potocznie
zwanZiemiórki zwalczanie - sposoby domowe i biologiczneych zwykle czarnymi muszkami, w kwiatach doniczkowych jest: zawleczenie szkodnika z roślinami przyniesionymi z kwiaciarni  a ich rozwojowi sprzyja najczęściej zbyt wilgotne i słabe – zbite mało przewiewne lub stare podłoże w doniczce. Szkodniki wolą miejsca wilg

otne i ciepłe. Tam larwy ziemiórek mogą się szybko i dobrze rozwijać. Mają też odpowiednią ilość substancje organicznej do rozwoju. Stosowane czasami przesuszanie podłoża zwykle nie rozwiązuje problemu lub nawet pogarsza sytuację. W takim przypadku larwy szukające pokarmu mogą „atakować” korzenie roślin. Rośliny z uszkodzonymi korzeniami szybko zamierają

Niestety ziemiórki są odporne na większość środków ochrony roślin – nawet tych najmocniejszych.

Ziemiórki zwalczanie tzw. domowe sposoby – pułapki na ziemiórki i wodarki – czarne muszki

Jeśli populacja ziemiórek jest niewielka to można postawić między doniczkami na kilka tygodni kubki z wodą (najlepiej żółtego koloru) do której wlejemy odrobinę octu winnego/jabłkowego (plus kilka kropel płynu do mycia naczyń aby owady łatwiej się topiły). Sposób jest prosty ale skuteczny jedynie przy małej populacji szkodników. Stosować można też wykładanie do doniczek – na podłoże, przeciętych bulw ziemniaków i wybieranie co kilka dni larw razem z odrobiną podłoża.

Ziemiórki zwalczanie – tablice lepowe i nicienie Nematop

Skuteczne są też tablice lepowe żółte które łatwo odławiają owady dorosłe – 1-2 tablice na parapecie rozwiązuje lub przynajmniej znacznie ogranicza problem.

Najskuteczniejsze są jednak preparaty nicieniowe np. Nematop

Nicienie szybko (1-3 tygodnie) likwidują całkowicie problem, a są całkowicie niegroźne dla ludzi i środowiska. Opakowania amatorskie mają 50 mln nicieni i wystarczają na 1-50m2. Dawkę można dowolnie zwiększać bez szkody dla roślin (jest to niestety większy wydatek ale skuteczność też jest większa)

W ofercie posiadamy tablice lepowe żółte oraz nicienie Nematop