Zwalczanie Mączlika Encarsia F. (Dobrotnica szkl.) - Agroconsult.pl

Zwalczanie mączlika Encarsia formosa (Dobrotnica szklarniowa)

Encarsia f. służy do wspomagania pracy podstawowego owada drapieżnego w uprawach pod osłonami czyli Macrolophus p. Podstawą ochrony biologicznej jest wczesne zaintrodukowanie Macrolophus-a oraz w momencie stwierdzenia pierwszych osobników mączlika wprowadzanie Encarsii. Jeżeli nie stosujemy Macrolophus-a lub populacja szkodnika jest wysoka (lub jeżeli w poprzednim roku populacja maczlika była bardzo wysoka) to wpuszczamy zwykle 3x 10 sztuk Encarsii na m2 w odstępach 7-10 dniowych. Małe dawki Encarsii (np. 3 szt/m2) stosujemy tylko jeżeli w obiekcie nie ma jeszcze mączlika.

Na zdjęciu spasożytowane puparia maczlika przez Encarsię (te czarne punkciki na liściu)

Zwalczanie mączlika - czarne puparia mączlika opanowane przez Encarsię

Zwalczanie mączlika – czarne puparia mączlika opanowane przez Encarsię

Wprowadzanie Encarsii rozpoczynamy od momentu stwierdzenia pierwszego szkodnika na żółtych tablicach lepowych (ilość tablic minimum 40 szt/hektar)

Biologia drapieżnika

Do zwalczania: mączlika szklarniowego i ostroskrzydłego /białych muszek/ (Trialeurodes vaporariorum i Bemisia spp.)

Dorosła postać ma około 2 mm długości, jest żółto-czarna.
Rozwój od jaja do dorosłego osobnika przebiega w ciągu 3 tygodni w temperaturze 25 stopni Celsiusa. Całkowity rozwój drapieżnika przebiega wewnątrz pupariów mączlika. Dorosła Encarsia składa swoje jaja (nawet do ok. 200 sztuk) do środka larwy mączlika.

Larwy-puparia mączlika stają się czarne, co jest oznaką żerowania larw Encarsii, po około 12-14 dniach jeżeli temperatura w obiekcie będzie około 17-22 oC. W wyższych i niższych temperaturach czas rozwoju Encarsii może być dłuższy nawet dwukrotnie. Jeżeli temperatury w obiekcie znacznie przekraczają 25-28 oC wtedy rozwój Encarsii jest ograniczony. Przy takich warunkach sugerujemy używanie “kuzyna” Encarsii czyli Erytmocerus-a który działa podobnie ale latem jest skuteczniejszy.

Zwalczanie mączlika z użyciem Encarsii

Jak stosować produkt Encarsia f.

Bardzo ważne jest jak najwcześniejsze wykrycie obecności pasożytniczych białych muszek w uprawie. Jeżeli już pojawiło się ich bardzo wiele, należy zwalczyć je mydłem potasowym, lub dobrym środkiem chemicznym dopuszczonym do stosowana łącznie z biologią a po jego zastosowaniu dopiero wypuścić Encarsie. Optymalna temperatura musi wynosić 20 stopni Celsiusa w ciągu 8-12 godzin na dzień.
Wypuszczać 1-10 szt Encarsii na m2. Introdukcję wykonujemy 2-3 krotnie.

Zwalczanie mączlika - Encarsia i kubeczki kartonowe

Zwalczanie mączlika – Encarsia i kubeczki kartonowe

Ważne jest aby regularnie wypuszczać Encarsię najlepiej co tydzień, dopóki 80 % larw-pupariów mączlika nie będzie miało czarnego koloru świadczącego o ich spasożytowaniu.

O produkcie:

Opakowania 3000 spasożytowanych pupariów mączlika w butelkach luzem które wysypujemy na liście roślin lub do kartonowych kubeczków

Encarsia może być przechowywana kilka dni, w temperaturze 8 stopni Celsiusa.

Strona producenta (firmy Bioplanet) “preparatów” z owadami pożytecznymi