Zwalczanie mączlika Encarsia formosa (Dobrotnica szklarniowa)
Encarsia f. służy do wspomagania pracy podstawowego owada drapieżnego w uprawach pod osłonami czyli Macrolophus p. Podstawą ochrony biologicznej jest wczesne zaintrodukowanie Macrolophus-a oraz w momencie stwierdzenia pierwszych osobników mączlika wprowadzanie Encarsii. Jeżeli nie stosujemy Macrolophus-a lub populacja szkodnika jest wysoka (lub jeżeli w poprzednim roku populacja maczlika była bardzo wysoka) to wpuszczamy zwykle 3x 10 sztuk Encarsii na m2 w odstępach 7-10 dniowych. Małe dawki Encarsii (np. 3 szt/m2) stosujemy tylko jeżeli w obiekcie nie ma jeszcze mączlika.
Na zdjęciu spasożytowane puparia maczlika przez Encarsię (te czarne punkciki na liściu)
Wprowadzanie Encarsii rozpoczynamy od momentu stwierdzenia pierwszego szkodnika na żółtych tablicach lepowych (ilość tablic minimum 40 szt/hektar)
Biologia drapieżnika
Do zwalczania: mączlika szklarniowego i ostroskrzydłego /białych muszek/ (Trialeurodes vaporariorum i Bemisia spp.)
Dorosła postać ma około 2 mm długości, jest żółto-czarna.
Rozwój od jaja do dorosłego osobnika przebiega w ciągu 3 tygodni w temperaturze 25 stopni Celsiusa. Całkowity rozwój drapieżnika przebiega wewnątrz pupariów mączlika. Dorosła Encarsia składa swoje jaja (nawet do ok. 200 sztuk) do środka larwy mączlika.
Larwy-puparia mączlika stają się czarne, co jest oznaką żerowania larw Encarsii, po około 12-14 dniach jeżeli temperatura w obiekcie będzie około 17-22 oC. W wyższych i niższych temperaturach czas rozwoju Encarsii może być dłuższy nawet dwukrotnie. Jeżeli temperatury w obiekcie znacznie przekraczają 25-28 oC wtedy rozwój Encarsii jest ograniczony. Przy takich warunkach sugerujemy używanie “kuzyna” Encarsii czyli Erytmocerus-a który działa podobnie ale latem jest skuteczniejszy.
Zwalczanie mączlika z użyciem Encarsii
Jak stosować produkt Encarsia f.
Bardzo ważne jest jak najwcześniejsze wykrycie obecności pasożytniczych białych muszek w uprawie. Jeżeli już pojawiło się ich bardzo wiele, należy zwalczyć je mydłem potasowym, lub dobrym środkiem chemicznym dopuszczonym do stosowana łącznie z biologią a po jego zastosowaniu dopiero wypuścić Encarsie. Optymalna temperatura musi wynosić 20 stopni Celsiusa w ciągu 8-12 godzin na dzień.
Wypuszczać 1-10 szt Encarsii na m2. Introdukcję wykonujemy 2-3 krotnie.
Ważne jest aby regularnie wypuszczać Encarsię najlepiej co tydzień, dopóki 80 % larw-pupariów mączlika nie będzie miało czarnego koloru świadczącego o ich spasożytowaniu.
O produkcie:
Opakowania 3000 spasożytowanych pupariów mączlika w butelkach luzem które wysypujemy na liście roślin lub do kartonowych kubeczków
Encarsia może być przechowywana kilka dni, w temperaturze 8 stopni Celsiusa.
Strona producenta (firmy Bioplanet) “preparatów” z owadami pożytecznymi